You are currently viewing Dondurulmuş Kalamar Izgarada ve Tavada Nasıl Pişirilir?
DONUK ÜRÜNLER

Dondurulmuş Kalamar Izgarada ve Tavada Nasıl Pişirilir?

En sevilen deniz ürünlerinden biri olan kalamar, ülkemizde en çok bulunan deniz mahsullerindendir. Ayrıca düşük kaloriye ve yüksek besin değerine sahip olan kalamar, severek tüketilen deniz ürünlerinden biridir. Bu nedenle her mevsim taze ve donuk kalamar olarak satılmaktadır. Biz de yazımızda dondurulmuş kalamar ızgarada ve tavada nasıl pişirilir? Bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Dondurulmuş Kalamar Izgarada Nasıl Pişirilir?

Dondurulmuş kalamarı ızgarada pişirmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikle sevilerek tüketilen bu deniz ürününün çözülmesi için yeteri zaman beklenmesi gerekmektedir. Daha sonra toz şeker, limon suyu, zeytinyağı, sarımsak, karabiber ve tuzun olduğu bir sos hazırlanmalıdır. Hazırlanan sosla karıştırılan kalamar, buzdolabında yarım saat bekletilmelidir. Bu sırada ızgara hazırlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise ızgaranın kokusuz olmasıdır. Çünkü ızgaranın kokusu kalamarın tadını kötü etkileyecektir. Sonrasın da ise 7-8 dakika civarında pişirilip hazır edilmelidir.

Dondurulmuş Kalamar Tavada Nasıl Pişirilir?

Dondurulmuş kalamarı tavada pişirirken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Öncelikle çözülmesi için belirli süre beklenilmesi gerekmektedir. Arkasından 1 çay kaşığı toz şeker ve karbonat, 1 şişe maden suyu ve 1 adet limonla bir sos hazırlamak gerekmektedir. Hazırlanan sosla kalamar karıştırılarak dolapta 2-3 saat bekletilmelidir. Bekletilen kalamar daha önce kızdırılan yağda 2 dakika kadar pişirilmelidir. Çünkü iki dakikadan fazla kızartılan donuk kalamar, sertleşerek tadını kaybedecektir.