You are currently viewing Av Yasağı Bulunan Balık Türleri Nelerdir?

Av Yasağı Bulunan Balık Türleri Nelerdir?

Ülkemizde balık türlerinin tükenmemesi adına bazı aylarda av yasakları uygulanarak balıkların üremesi sağlanmaktadır. Bu yasakların amacı, balıkçı olan kişilerin bu balıkları üreme dönemlerinde avlamamasını sağlayarak türlerinin çoğalması amaçlamaktadır. Av yasağı bulunan balık türleri ise şunlar olmaktadır.

Avlanma Yasağı Olan Türler

Bu türdeki balıklarda boy ve adet limiti bulunmaktadır. Balıklar bu limit yukarısında veya aşağısında avlandığı takdirde bazı yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu balık türleri şunlardır:
1. Doğal Alabalık: Doğal alabalık avlamak için balığın en az 25 cm olması gerekmektedir. Ayrıca en fazla 3 adet avlana bilinmektedir. Üstelik 1 Ekim ile 28 Şubat arasında bütün ülkede avlanması yasaktır.
2. Sazan: Latince ismi Cyprinus carpio olan sazan, 40 cm’nin aşağısında avlanamamakla beraber en fazla 10 adet avlana bilinmektedir. Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı zamanarda avlanma yasağı bulunmaktadır.
3. Kadife: Latince ismi Tinca tinca ola kadife’nin avlanabilmesi için en az 26 cm olması gerekmektedir. Aksi takdirde avlanması yasal değildir. Farklı zaman dilimlerinde avlanma yasağı vardır.
4. Yılan Balığı: Anguilla anguilla oalrak bilinen yılan balığı’nı avlamak için balığın en az 50 cm olması gerekmektedir. Ayrıca 3 adetten fazla avlanamamaktadır. Türkiye’de 1 Aralık ile 1 Mart tarihleri arasında avlanması yasak olmaktadır.

Sitemizde bulabileceğiniz bu balık türleri uzman balıkçı kişiler tarafından yasal aylarda ve boyutlarda avlanmakta olup son derece sağlıklı olmaktadırlar. Güvenli balık tedariği için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.