You are currently viewing Adabeyi ile İskorpit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Adabeyi ile İskorpit Arasındaki Farklar Nelerdir?

Deniz balıkları taze olarak tüketildiğinde oldukça besleyici ve lezzetli bir seçenektir. Tatlı su ve çiftlik balıklarına kıyasla çok daha lezzetli ve kaliteli olan bu balık türleri arasından hangisini tercih edeceğiniz ise damak tadınızla bağlantılıdır. Birbirinden lezzetli ve taze balık türlerini ulaştırmaya çalışırken aynı zamanda balıkları daha yakından tanımanız için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Halk arasındaki adı “çarpan” olarak bilinen iskorpit balığı aynı Adabeyi balığı gibi; tava, buğulama, çorba gibi şekillerde hazırlanarak tüketilebilir. Yaşam alanları birbirinden farklı olan bu balıklardan Adabeyi, Ege Denizi dolaylarında avlanırken, iskorpit ülkemizdeki tüm denizlerde rahatça avlanabilen deniz balıkları arasında yer alır.

İskorpit Temizliği Mutlaka Uzmanlara Yaptırılmalıdır ve Acemi Balıkçılar İçin Oldukça Tehlikeli Balık Türleridir

Zehirli oldukları için tercih edilmese de lezzetli balıklardır. İskorpit yemeden önce balığı deneyimli bir balıkçı tarafından doğru bir şekilde temizlenerek tüketmeye hazır hale getirilmelidir. Kırlangıç balığı ile aynı aileden olan iskorpit ve Adabeyi balıkları, farklı denizlerde yaşamalarıyla birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Lipsos olarak da bilinen Adabeyi balığı, iskorpite kıyasla daha büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Adabeyi 50 – 60 cm civarına kadar büyüyebilirken iskorpit 20 – 30 cm arasında bir boyuta ulaşabilmektedir. Bu balıklar, genellikle karadan avlanan; izmarit balıkçıları tarafından sıkça yakalanmaktadır. Bu balıklar izmaritlere kıyasla çok daha zehirli oldukları için avlama sonrası balıkçı tarafından dikkatli bir şekilde denize geri bırakılması tavsiye edilmektedir.